2022.02.25 godz. 09:15 Koszalin, Zachodniopomorskie

Podział mieszkania, bez ślubu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry! Mamy mieszkanie z partnerem wspólne. Notarialnie własność po połowie. Rozstajemy się i uzgodniliśmy, że mieszkanie biorę ja, a ja go spłacę. Czy fakt, że córka, prawie 4letnie, zostaje ze mną i będzie tam mieszkała wpływa na podział mieszkania? Czy podział będzie po połowie? Czy w razie podziału możliwe jest spłacanie na raty? Czy fakt, że 70% kwoty, jaką przeznaczyliśmy na zakup mieszkania pochodzi od rodziców partnera (darowizna) wpływa na pomniejszenie mojej części?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lut 2022 15:21

Pobyt córki nie ma wpływu. Jeśli ma Pani spłacić partnera, to cena spłaty zależy od Państwa uzgodnień w umowie sprzedaży jego udziału we współwłasności (muszą Państwo ustalić cenę udziału partnera we współwłasności mieszkania). Jeśli Państwo uzgodnią spłatę w ratach to jak najbardziej taka spłata jest możliwa. Pochodzenie środków na zakup mieszkania może mieć znaczenie.