2023.10.30 godz. 07:47 Gdańsk, Pomorskie

Czy należy się spadek?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry moi rodzice mieli przepisane gospodarstwo rolne 11 Hektarów na dwóch synów w zamian za wcześniejszą emeryturę ileś lat temu, jeden z braci ma żonę i dwójkę dzieci, drugi z braci jest sam kawaler bez dzieci i zmarł jak to wygląda teraz czy drugi brat przejmuje całe gospodarstwo czy połowa gospodarstwa zmarłego brata przechodzi do podziału na siostry też jeśli nie zostawił testamentu

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Robert Różycki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Sty 2024 10:15

Dzień dobry, po rodzicach zgodnie z dziedziczeniem ustawowym dziedziczą zstępni (czyli dzieci). Jak rozumiem z opisu, dziećmi byli dwaj bracia oraz siostra - i to oni są spadkobiercami. Jeżeli jeden z braci zmarł przed otwarciem spadku, to jego udział w spadku (1/3) i ten brat nie miał zstępnych, ani małżonka, to po nim dziedziczy rodzeństwo w równej części.