2024.06.30 godz. 15:37 Wrocław, Dolnośląskie

Zrzeczenie dziedziczenia a zachowek

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Mój brat chce się zrzec roszczeń do majątku ktory ja dostaję od naszych rodziców (darowizna). Chce to zrobic na piśmie, tak abym ja była pewna że w przyszłości nie będzie ode mnie wymagał spłaty. Czy w umowie notarialnej jego i rodziców o zrzeczeniu sie dziedziczenia można ująć zapis(warunek) że jego córka nie jest pozbawiana prawa do zachowku w przyszłości? Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego że chcemy jej taką możliwość jednak pozostawić. Dziękuję

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Cze 2024 16:08

Dzień dobry Tak, Brat może w umowie z rodzicami zrzec się dziedziczenia po każdym z Nich. Z notariuszem trzeba uzgodnić, aby zawarł odpowiednie zapisy. Zgodnie z art. 1049 § 1 kodeksu cywilnego: "Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje również zstępnych zrzekającego się, chyba że umówiono się inaczej." Z wyrazami szacunku