2021.12.27 godz. 20:02 Lublin, Lubelskie

Długi po zmarłym

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. Mój brat zmarł w wieku 32 lat. Był kawalerem, miał córkę i kolejna pani będzie ustalać ojcostwo po śmierci.Dowiedzielismy się ostatnio że brat pozaciągał kredyty chwilówki, nie wiem jak mu bank dawał skoro nie pracował. Interesuje mnie kwestia kto będzie musiał spłacić to zadłużenie bo nawet dojdzie opłata za szpital bo nie miał ubezpieczenia. Na karcie przyjęcia do szpitala jest napisane że bezdomny alkocholik. My nie mieliśmy z nim kontaktu od pół roku. Ale to nie pierwszy jego taki wybryk. Mama się boi teraz jej zabiorą rentę na jego długi. Bardzo proszę o poradę

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Gru 2021 10:20

Dzień dobry, jeżeli brat nie pozostawił po sobie żadnego majątku (np. nieruchomości), to należałoby rozważyć złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku (w przypadku, gdy spadek po zmarłym bracie zostanie odrzucony przez jego dziecko/dzieci, do dziedziczenia dojść mogą także rodzice zmarłego, jego rodzeństwo lub nawet dzieci rodzeństwa). Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się w terminie 6 miesięcy od dowiedzenia się o podstawie powołania do spadku. Można je złożyć przed notariuszem lub sądem. Pozdrawiam
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)