2022.04.13 godz. 14:43 Ostrołęka, Mazowieckie

Kwestia potencjalnego spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mój dziadek zmarł w grudniu poprzedniego roku. Dziadek ze strony mamy posiadał ok 16 hektarów i pewne oszczędności. Moja mama nie żyje od wielu lat. Żyje dwoje dzieci dziadka. Ciotka ma dwie córki. Wujek jest bezdzietny. Trzech wujków(synów dziadka) dziadka nie żyje. Jeden z nieżyjących wujków miał dwie córki, które żyją. Czy ja coś dziedziczę, a jeśli dziedziczę to czy do tej pory nie powinno być jakiegoś zawiadomienia z sądu? Bo ktoś chyba musiał wnieść jakiś wniosek o podział majątku. Jeszcze może być kwestia testamentu, ale na ten moment nie wiem. Sugeruję się dziedz.ustawow..

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Kwi 2022 15:35

Dzień dobry, przy założeniu, że nie było testamentu to owszem, będzie to część spadku przypadająca na zmarłą matkę. Najpierw konieczne jest stwierdzenie nabycia spadku albo poprzez postanowienie Sądu, albo przez akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza. Druga opcja jest szybsza. Warto się zorientować czy ktoś nie złożył w międzyczasie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku w Sądzie i ewentualnie podjąć działania w tym zakresie. Dopiero po tym etapie można przejść do podziału spadku. Dodam, że przy testamencie jest jeszcze opcja na zachowek. Pozdrawiam, adw. Michał Filec