2019.07.31 godz. 01:52 Łódź, Łódzkie

Czyja to wina?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Mój pupil dość niedawno wybiegł na ulicę i niestety został potrącony przez samochód. Osoba która to zrobiła nie zatrzymała się i nie udzieliła pomocy zwierzęciu. Czy w przypadku, gdyby zwierzę wyrządziło jakąś szkodę, np. Stłukło lampę lub zostawili wgniecenie na masce samochodu właścicielowi psa grozi odpowiedzialność karna lub materialna za dokonane szkody? Czy kierowca ponosi odpowiedzialność karną za potrącone zwierzę?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Jacek Zandecki

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Lip 2019 12:02

W opisanym przypadku oczywiście właściciel zwierzęcia ponosi odpowiedzialność cywilną (materialną) za szkody wyrządzone przez zwierzę (czyli np. uszkodzenie pojazdu). O odpowiedzialności karnej kierującego w opisanym stanie faktycznym raczej nie ma mowy, chyba, żeby celowo przejechał zwierze.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 50% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)