2023.04.12 godz. 23:46 Siemiatycze, Podlaskie

Spadek po moim ojcu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mój tata, Adam Wiercinski, urodzony 11/06/1971, zmarł 30/06/2018. Nie mając dobrego kontaktu z rodziną taty nigdy nie pytałam się czy po tacie należy mi się jakiś spadek. Teraz chciałabym wiedzieć czy coś mi się należy lecz nie wiem gdzie i jak mogę to sprawdzić. Za życia tata przepisał niektóre ziemię na swoją rodzinę (chyba brata). Tata był pijakiem i prawie całe życie mieszkał w Belgii. Gdzie mogę znaleźć informacje o spadku taty? Czy należy mie się zachowek? Czy można unieważnić przepisanie jego majątku? Dziękuję bardzo

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2023 16:23

Jako córka zmarłego ma Pani prawo do spadku. Ustalenie składników spadku może odbyć się poprzez spis inwentarza (również w Belgii za pośrednictwem komornika). Darowizny poczynione za życia mogą wchodzić do masy spadkowej - w takim przypadku może Pani mieć prawo do zachowku (roszczenie to przedawnia się po 5 latach a zatem bardzo niewiele czasu już pozostało). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl