2024.02.13 godz. 18:22 Gdynia, Pomorskie

Czy jest to możliwe?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, mój tata zmarł w grudniu 2018 roku. Wcześniej chorował przewlekle, mama w tamtym czasie nie pracowała, pobierała pielęgnacyjne, zajmowała się tatą. Przed chorobą tata prowadził działalność gospodarczą jednak po śmierci mojego brata w 2007 roku ją zawiesił. Chwilę po tym zachorował. Zmarł w wieku 68 lat. Po śmierci taty mama dowiadywała się czy może otrzymać jakąś rentę na mnie i mojego młodszego brata. Przed cały czas mówiono mamie, że się ona nie należy. Mama dowiadywała się w ZUSie, urzędzie miasta, MOPSie. Pisała kilkukrotnie prośby do prezydenta o przydzielenie renty specjalnej, ponieważ ledwo wiążemy koniec z końcem. Nie otrzymywała odpowiedzi na te prośby w urzędzie. W innych miejscach mówiono, że się ta renta nie należy. W tym roku, mama napisała prośbę o rentę specjalną do ZUSu, tak mamie doradzono. Oddzwoniono do mamy i powiedziano, że należy złożyć wniosek o rentę rodzinna, nie specjalną, ponieważ taka nam się należy, przez to że tata zmarł po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czy jest możliwość ubiegania się o jakiś zwrot pieniędzy za te 5 lat, gdy renty nie otrzymywaliśmy, a wszędzie mówiono mamie, że taka nam się nie należy?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 16:10

Dzień dobry Czy Tata miał ustalone prawo do emerytury lub renty? Czy macie Państwo jakieś dowody na to, że ZUS, urząd miasta czy MOPS twierdził, że renta rodzinna się nie należy? Trzeba by przeanalizować dokumenty i stan prawny. Wtedy można by się zastanowić nad dalszym postępowaniem. Z wyrazami szacunku