2021.03.29 godz. 18:30 Białystok, Podlaskie

Mieszkanie po babci

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry, moja babcia zmarła i zostawiła swoje mieszkanie w spadku. Odziedziczył jej syn(mój wójek) i córka(moja Mama). Mieszkanie stało puste przez pare lat dlatego że nie mogli się oni dogadać kto kogo ma spłacić czy np sprzedać mieszkanie. Teraz ja jestem juz dorosłą i postanowiłam nawiązac kontakt z wojkiem i spłącic jego częsc i przejać mieszkanie i teraz mam pare pytań i proszę o porade. 1. Czy moja Mama może na mnie przepisać notarialnie swoją połowę spadku mieszkania ? tak żebym to ja załatwiała sprawy z wójkiem a nie moja Mama 2. Jak uczciwie spłacić wójka ? ponieważ możemy nie dogadać sie w kwestii ceny spłaty, mamy rózne obrazy na tą kwestie. Czy dobrym rozwiązaniem jest rzeczoznawca ? 3. Co po kolei zrobić zeby nie mieć wójka już na karku jak go spłace (tzw pasażer na gape) 4. Jak pózniej przepisac pół mieszkania na mojego partnera?(jakie sa formalnosci i koszta?) ponieważ wyklada pieniądze na remont całęgo mieszkania i razem wezmiemy kredyt na spłąte wójka. Pozdrawiam i prosze o odp

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Mar 2021 22:16

Dzień dobry! Pytanie bardzo rozbudowane zatem postaram się odpowiedzieć możliwie syntetycznie: a) Pani Mama może przenieść na Panią udział w nieruchomości wspólnej poprzez darowiznę w formie aktu notarialnego - stanie się wtedy Pani współwłaścicielką mieszkania z wujkiem - proszę pamiętać o zgłoszeniu darowizny do urzędu skarbowego celem uniknięcia podatku od darowizn; b) w sprawie można zlecić wycenę rzeczoznawcy majątkowemu - jednak przed takim działaniem warto spisać umowę co do tego, że strony (Pani i wujek) wspólnie zlecacie sporządzenie operatu szacunkowego, po jego wykonaniu nie cdn
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)