2024.07.28 godz. 11:46 Bydgoszcz, Kujawsko-pomorskie

Zasiedzenie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Moja mama wraz z bratem i siostrą w 2023 roku rozpoczęli aktualizowanie własności działki 0,5 ha. Jak sprawdzono działka do 2023 w KW należała do ich dziadka. Założono więc w 2023 sprawę postępowania spadkowego, by z dziadka przepisać działkę na mamę i jej rodzeństwo. Nie stanowiło to dużego problemu – ponieważ są oni jedynymi żyjącymi krewnymi. Brat i siostra zrzekli się dzialki na mame. Sądownie ustanowiono własność. Dziś zgłosił się sąsiad działki (użytkuje ją w celach gosp.) Wskazał, że kilkanaście lat temu zapłacił bratu mamy 10 000 zł i obowiązuje zasiedzenie, czy na pewno?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 29 Lip 2024 15:58

Aby można było mówić o zasiedzeniu, konieczne jest spełnienie następujących przesłanek: upływ czasu (30 lat) oraz samoistne posiadanie nieruchomości. Oczywiście o zasiedzeniu decyduje sąd.