2023.11.15 godz. 15:41 Krosno Odrzańskie, Lubuskie

Akt poświadczenia dziedziczenia

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Moja mama zmarła 13 maja tego roku. Chcielibyśmy z rodzeństwem odzyskać pieniądze z OFE które jak się dowiedzieliśmy w placówce zostały przekazane do ZUS. ZUS jednak wymaga dokumentu o nazwie akt poświadczenia dziedziczenia. Mogłabym prosić o informację co to za dokument jak go sporządzić,gdzie i po co?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Agnieszka Wolnicka-Uranin

Ostrów Wielkopolski, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 15 Lis 2023 21:13

dzień dobry, taki dokument sporządza się u notariusza. Akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza stanowi dowód na to, że wskazana w nim osoba jest spadkobiercą. Poświadczenie dziedziczenia może nastąpić tylko i wyłącznie na zgodne żądanie wszystkich tych osób, które mogą być spadkobiercami dziedziczącymi z mocy testamentu lub ustawy.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)