2022.07.25 godz. 12:17 Legnica, Dolnośląskie

Wymeldowanie osoby z mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Moja sprawa dotyczy wymeldowania członka rodziny z mieszkania. Osoba bliska mieszka od 15 lat za granicą. Nie przyjeżdża do Polski. Koszty za tą osobę są drogie. I dlatego chciałabym wymeldować tą osob. Jakie kroki muszę podjąć. I czy założenie sprawy sądowej o wymeldowanie jest kosztowne. Ponieważ ta osoba nie chce się sama wymeldować

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Magdalena Kobryń

Kielce, Świętokrzyskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Lip 2022 17:53

Jeżeli pomimo wyprowadzki osoba nie wymeldowała się z pobytu stałego lub czasowego, z wnioskiem o wymeldowanie może wystąpić ten, kto jest właścicielem danego mieszkania czy domu, lub posiada inny dokument potwierdzający jego prawo do lokalu lub nieruchomości (np. najem, przydział itp.). Należy skierować się do wydziału spraw obywatelskich właściwego ze względu na adres mieszkania/domu urzędu miasta/gminy i złożyć wniosek. To postępowanie administracyjne. Koszty nie są wysokie składają się na nie głównie opłaty skarbowe.