2021.10.19 godz. 18:50 Warszawa, Mazowieckie

Odrzucenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, moja sprawa dotyczy zrzeczenia się z spadku po siostrze mojego taty. A zatem sprawa wygląda następująco moja ciocia zmarła i pozostawiła po sobie spadek jakim są zaciągnięte długi. Jej dzieci i jedna wnuczka zrzekli się spadku i w tym momencie do mojego taty jako brata zmarłej trafiło zawiadomienie z sądu informujące o tym zrzeczeniu. Wnuczek zmarłej ciotki jeszcze się nie zrzekł bo jest niepełnoletni i czeka na sprawę spadkową w sadzie, dodatkowo żeby było prościej:) wnuczka która się zrzekła spadku jest w ciąży i jej nienarodzone dziecko też będzie musiało się zrzec spadku. Przypomnę że tata dostał zawiadomienie z sądu już po pierwszym zrzeczeniu przez dzieci ciotki. W piśmie jest zapis że dzieci zmarłej zrzekli się spadku i pouczenie przypominające że mój tata nie odrzucił spadku po zmarłej i należy do grona potencjalnych spadkobierców. Moje pytania są następujące: 1) Kiedy mój tata i ja będziemy mogli się zrzec tego spadku czy już możemy czy musimy czekać na zrzeczenie się wnucząt i prawnucząt zmarłej ciotki? 2) Wiem że czas na odrzucenie takiego spadku to 6 miesięcy tylko od kiedy go liczyć od dostania pierwszego pisma do taty w tej sprawie? Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Mateusz Bogucki

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Paź 2021 22:44

Szanowny Panie, termin należy liczyć od dnia, w którym Pański ojciec otrzymał zawiadomienie, że należy do grona potencjalnych spadkobierców. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Należy zatem jak najszybciej złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku aby dochować 6 miesięcznego terminu. Oświadczenie można złożyć w Sądzie lub przed notariuszem. Adw. Mateusz Bogucki. Hetman Kancelaria Adwokacka Mateusz Bogucki z siedzibą w Warszawie

Zmodyfikowano dnia: 20 Paź 2021 22:45