2020.03.25 godz. 13:06 Rzeszów, Podkarpackie

Wypowiedzenie najmu mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry . Moje pytanie brzmi.. Mam w umowie wynajmu mieszkania wypowiedzenie 3 miesięczne (wynajmuje ze wspolokatorka) Z powodu tej calej epidemii mozliwe ze strace prace poniewaz umowa o prace mi wygasa 30 kwietnia i prawdopodobnie nie bedzie na razie możliwości kontynuowania. Moja wspolokatorka juz nie pracuje ,tez stracila prace. Czy w tym przypadku mamy jakies prawo do miesięcznego wypowiedzenia najmu mieszkania? Poniewaz nie będziemy mialy z czego zaplacic.. A o zatrudnienie w obecnej sytuacji nie bedzie latwo. Wlasciciele zgodzili sie na 2 miesiace ..ale to nadal za duzo dla nas.. Dziekuje z gory za odpowiedź

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Angelika Wojciechowska -Związek

Katowice, Śląskie

Odpowiedział(a) dnia: 25 Mar 2020 17:56

Szanowna Pani, z przedstawionego przez Panią stanu fatycznego wynika, iż zawarła Pani umowę najmu na czas nieoznaczony wobec czego najem wypowiedzieć można najpóźniej na 3 miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego. Strony nie mają możliwości umownie skrócić terminu wypowiedzenia ze względu na bezwzględnie obowiązującą normę zawartą w art. 688 k.c. Termin wypowiedzenia w nim przewidziany może ulec wydłużeniu, nigdy zaś nie może być krótszy niż wyrażony w przepisie. W związku czym fakt, iż właściciel zgodził się skrócić Pani okres wypowiedzenia z 3 do 2 miesięcy wynika wyłącznie z jego dobrej woli. Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia w przepisach
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)