2021.10.27 godz. 14:58 Słupca, Wielkopolskie

Przedłużenie umowy o pracę

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Obecnie jestem w 7 miesiącu ciąży, przebywam na L4.Umowę mam podpisaną do 31 października. Termin porodu wyznaczono na 19 stycznia. Dzisiaj dostałam wiadomość,że mam się stawić w kadrach w celu podpisania przedłużenia umowy z racji tego,że biuro znajduję się 100 km od mojego miejsca zamieszkania nie jestem w stanie w tej chwili pojechać sama samochodem aby tą umowę podpisać.Po opisaniu sytuacji Pani w kadrach powiedziała,że podpisanie umowy może zostać podpisane w późniejszym terminie, a nawet po rozwiązaniu.Czy to jest zgodne z prawem? I nie spowoduje opóźnienia wypłaty na konto?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Anna Sobieraj

Słupca, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Paź 2021 16:52

Szanowna Pani, zgodnie z kodeksem pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu, zatem niezależnie od wszystkiego, do dnia porodu zachowuje Pani status pracownika ze wszystkimi przywilejami. Należy jednak pamiętać, że w dniu porodu traci Pani ten status, a co za tym idzie – jako niepracownicy nie przysługuje prawo do urlopu macierzyńskiego. W takiej sytuacji kobieta ma jednak zapewnione prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)