Treść zapytania

2022.06.30 godz. 00:14 Poznań, Wielkopolskie

Umowa zlecenie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Od 6 lat mam otwartą działalność gospodarczą, niestety z różnych przyczyn nie opłacam składek w ZUS i mam zajęcie komornicze na koncie. Ostatnio dostałam możliwość pracy na umowę zlecenie. Czy komornik może mi zabrać całe wynagrodzenie? Czytałam, że jeśli byłoby to jedyne źródło mojego utrzymania to mogę pisać do komornika by nie zajmował całego wynagrodzenia. Nie mam żadnego dochodu z działalności gospodarczej. Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Czy mogę zamknąć działalność gospodarczą z długiem w ZUS?

Odpowiedzi prawników:


Radca prawny

Michał Mikołajczak

Poznań-Grunwald, Wielkopolskie

(11 opinii)

Odpowiedział(a) dnia: 30 Cze 2022 09:16

Dzień dobry, jeżeli chodzi o możliwość zajęcia wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia, to może Pani wnioskować do komornika o wyłączenie go w części od zajęcia (na zasadach właściwych dla wynagrodzenia za pracę, tj. wolna byłaby m.in. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę), powołując się na art. 833 § 2(1) k.p.c. Co do działalności gospodarczej, to można ją zamknąć mimo występowania zaległości wobec ZUS. Z poważaniem r.pr. Michał Mikołajczak, tel.: 692 326 880, e-mail: michal.mikolajczak@mm-kancelaria.com, www.mm-kancelaria.com
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną?
Tak Nie

Chcę dodać odpowiedź!

  • Jeśli jesteś prawnikiem Zaloguj się by odpowiedzieć temu klientowi
  • Jeśli Ty zadałeś to pytanie, możesz kontynuować kontakt z tym prawnikiem poprzez e-mail, który od nas otrzymałeś.

Dodaj odpowiedź