2020.06.10 godz. 13:08 Gdańsk, Pomorskie

Proszę o pomoc

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. Od kilku tygodni głowę zawraca mi pewna sprawa. A mianowicie byłam wezwana jako świadek na policję. Oczywiście nie wiedziałam o co chodzi. Na miejscu powiedziano mi,że prokuratura w Warszawie prowadzi sprawę przeciwko sklepowi z tabletkami wczesnoporonnymi.Dodam,że zamawialam je w 2018 roku (do zakupu nie doszło bo anulowałam zakup,urodziłam synka) i o tym kupnie powiedziałam policji. Pytano mnie najpierw co robię Na codzień, następnie pytali czy pamiętam jak wyglądała ta strona,jakie informacje zawierała,czy kupowałam dla siebie ,czy ktoś mnie zmuszał. Kupowałam jeszcze w 2019 roku i 2020 r ale już z innego sklepu - tego nie powiedziałam policji ,ponieważ myślałam że skoro ten sklep istnieje(sprawdzalam w kwietniu) to policji chodziło o ten sklep z którego zamawiałam w 2018roku. (Nie ma go już w Internecie). W domu jednak domyśliłam się,że przecież te dwa lata temu zamawiałam na inny adres i policji pewnie chodziło o ten zakup z 2019 i 2020 roku. Co zrobić jeśli zostanę ponownie wezwana i oskarżona o fałszywe zeznania? Mam wyjaśnić,że myślałam o zakupie sprzed 2 lat? Nie zrobiłam tego umyślnie. W tym stresie zapomniałam,że 2 lata temu jeszcze byłam przed ślubem i nie zamawiałam tego na mój obecny adres. Bardzo się boję. Czuje się jakbym zrobiła coś bardzo złego. Teraz jak wszystko mi się układa to taki mega problem mam. Jakby moja rodzina i mąż się dowiedzieli,że kupowałam takie coś to już w ogóle byłabym na straconej pozycji. Dodam,że wiem ,że to nie jest przestępstwo jeżeli kupowałam te tabletki dla siebie i na własny użytek. Proszę mnie jakoś pocieszyć lub dac jakieś wskazówki. Ciekawi mnie tylko dlaczego ta strona istnieje skoro prokuratura prowadzi śledztwo i skąd miałaby moje dane? Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Aleksandra Sompolińska

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 17 Cze 2020 14:07

Witam Panią, w polskim kodeksie karnym przewidziana jest odpowiedzialność karna za pomoc w aborcji lub zmuszanie do aborcji: Art. 152.kodeksu karnego. Jeśli zaś chodzi o fałszywe zeznania, to faktycznie stanowi to czyn zabroniony, jeżeli sprawa jest oczywista i ma wpływ na postępowanie ktore się toczy. Z tego co Pani pisze, sprawa aktualnie dotyczy stricte handlu tabletkami wczesnoporonnymi, nie natomiast Pani zeznaniami. Adw. Aleksandra Sompolińska, https://askancelaria.eu