2022.05.10 godz. 13:25 Ruszków, Mazowieckie

Prawa rodzicielskie do mojego brata.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Od ponad roku ja i mój młodszy brat przebywamy w placówce opiekuńczo-wychowawczej, w wyniku ograniczenia praw rodzicielskich moich rodziców. Nie da się ukryć, że warunki pozostawiają sporo do życzenia. Z racji tego, że w lipcu kończę lat 18, moim planem jest jak najszybsze usamodzielnienie, powrót do Warszawy i staranie się o prawa do 12-sto letniego brata. Jednak zupełnie nie wiem, jak miałoby to wyglądać. Mam mnóstwo pytań i niejasności, jednak najbardziej zastanawia mnie, jak długo będzie trwał proces zostania opiekunem prawnym? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedzi prawników:

Mediator

Paweł Kujawa

Szczecin, Zachodniopomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 10 Maj 2022 23:51

Dzień dobry, aby uzyskać opiekę nad bratem musiałaby Pani złożyć wniosek do sądu o ustanowienia Pani opiekunem prawnym. Czas rozpatrywania w zależności od regionu Polski może wynieść nawet kilka miesięcy. Przy rozpatrywaniu wniosku napewno sąd będzie brał pod uwagę to czy jest Pani w stanie zapewnić należytą opiekę bratu a przede wszystkim czy ma Pani możliwość utrzymania brata. Zalecam skontaktować się z adwokatem lub radcą prawnym który pomoże przy przygotowaniu wniosku i reprezentowaniu Pani w sądzie.