2023.11.06 godz. 16:05 Warszawa, Mazowieckie

Odszkodowanie za zniszczenie.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, oddałam do naprawy bransoletką (złoto 18K i brylant). Po odebraniu okazało się, że bransoletka jest "luźna", wykrzywiona i ma wgniecenie przy zawiasku - dysponuję zdjęciami. Są to uszkodzenia już nieodwracalne. Jej wartość na polskim rynku to co najmniej 10 tys zł,dla mnie ma wartość szczególną - prezent od mojej Mamy. Czy mogę wnieść o odszkodowanie z tyt. rękojmii? Czy z jej pominięciem żądać odszkodowania? Jak wyliczyć kwotę? B. powinna do mnie wrócić w stanie niezmienionym, tym czasem obecnie ma zmniejszoną wartość i estetykę. Z góry dziękuję, Jolanta.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Ilona Bałdyga

Warszawa, Mazowieckie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Lis 2023 15:32

Roszczenia z rękojmi to żądanie naprawy, obniżenia ceny albo zwrotu pieniędzy. Co do ew.odszkodowania za wadliwą naprawę, która obniżyła wartość - musiałby ocenić to biegły z zakresu jubilerstwa (wartość przed naprawa, wartość po naprawie, oraz czy naprawa została nieprofesjonalnie wykonana).
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 33% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)