2022.02.02 godz. 09:16 Inowrocław, Kujawsko-pomorskie

alimenty na dziecko

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Ojciec dziecka wcześniej uchylał się od płacenia więc sprawa trafiła do komornika. Wniosłam ostatnio wniosek o podwyższenie alimentów. Ojciec nie zgadza się z tym twierdząc że mam matkę na utrzymaniu ( jego matka jest osobą sprawną otrzymuje emeryturę oraz rente po swoim zmarłym mężu) mieszkają razem. On wojskowy- ma dochód z tytułu kontraktu oraz posiada gospodarstwo rolne. W odpowiedzi na pozew napisał że on pokrywa wszystkie koszty związane z utrzymaniem domu, siebie i matki. Pytanie moje brzmi czy on może powoływać się na to że matka jest rzekomo na jego utrzymaniu ?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Lut 2022 19:56

Dzień dobry! W opisanej w zapytaniu sprawie proszę rozróżnić to, co pozwany może napisać w odpowiedzi na pozew (I) od tego, co powinno mieć znaczenie dla sądu przy wydawaniu orzeczenia w sprawie o podwyższenie alimentów. Przy ustalaniu wysokości alimentów powinno się uwzględniać z jednej strony uzasadnione potrzeby uprawnionego do alimentów (dziecka) a z drugiej sytuację ekonomiczną (zawodową i posiadany majątek) zobowiązanego. W mojej ocenie wskazywanie przez pozwanego w odpowiedzi na pozew ponoszenia przez niego kosztów związanych z utrzymaniem domu oraz jego matki ma niewielkie znaczenie