2023.01.23 godz. 08:19 Gniezno, Wielkopolskie

Sprawa spadkowa

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Ojciec zmarł 22 lata temu. Spadek przyjęto. W skład spadku wchodzą budynki gospodarcze dom oraz sporą ilość ziemi . Z małżeństwa trójka dzieci. Ja , brat i drugi brat, który zginął w wypadku zostawiając córkę i żonę. Z tego co się orientuję dziadkowie przepisali gospodarstwo na ojca. Nasza mama nie była dopisana do tego. Kto w takim przypadku dziedziczy i w jakich proporcjach? Chcemy z bratem dom wraz z budynkami przepisać na brata. Ziemię sprzedać. Matka nie godzi się na sprzedaż(czy da się ją jakoś zmusić do tego?) a bratanica jest niepełnoletnia 17 letnia(jakie dokumenty potr

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 14:03

Zakładam, że śmiertelny wypadek brata miał miejsce po śmierci ojca (bo to wprost nie wynika z opisu). W takim wypadku dziedziczy: autor pytania 1/4, matka 1/4, drugi brat 1/4 oraz żona i córka zmarłego brata po 1/8. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenia nabycia spadku po ojcu i po bracie (jeśli nie były przeprowadzone). W dalszej kolejności przeprowadzić dział spadku - może być on przeprowadzony na zgodny wniosek (sąd/notariusz), ale jeśli matka sprzeciwia się sprzedaży, konieczny będzie podział bez zgodnego wniosku przed sądem. W razie pytań proszę o kontakt.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)