2023.07.31 godz. 12:12 Warszawa, Mazowieckie

Sprzedaż auta

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, około miesiąc temu sprzedałem samochód. Wystawiony był za kwotę 22 tys mimo, że wartość rynkowa jest około 30 tys. Sprzedałem za finalna cenę 17,3 tys bo chciałem się pozbyć po prostu, sam nie mam prawa jazdy więc niepotrzebny wydatek w postaci ubezpieczenia itp. Na umowie Pan "handlarz" chciał by mu wpisać kwotę 20tys mimo, że zapłacił mniej. Teraz po miesiącu i przejechaniu 2tys km ten Pan chce bym pokrył koszty naprawy silnika, gdyż niby ukryłem usterkę (choć ja o niej nawet nie wiedziałem). W momencie sprzedaży nie miało auto przeglądu ze względu tego, że nie było auto użytkowane. Przegląd jak mówi kupujący przeszło bez problemu. Na jeździe próbnej też nie było zastrzeżeń. Ale teraz straszy mnie sądem, że ukryłem usterkę. Co mogę zrobić? Mam się bać tego pozwu? Auto sprzedane taniej niż takie same auta po wypadkach. Ja o tej usterce nie wiedziałem.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Lip 2023 13:30

Jeśli auto ma wady ukryte, kupujący może w ramach rękojmi od umowy odstąpić lub żądać obniżenia ceny (również naprawa na koszt sprzedającego wchodzi w grę). Nie ma przy tym znaczenia czy sprzedający ukrył wadę lub czy o niej wiedział. Oczywiście kupującemu przysługuje prawo dochodzenia wartości naprawy przed sądem. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 0% uznało tę odpowiedź za pomocną (4 głosy)