2022.10.12 godz. 12:22 Warszawa, Mazowieckie

Czy mogę ubiegać się o zachowek?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Opiszę swoją sytuację. W 2016 roku, kiedy miałam 14 lat, zmarł mój tata. W styczniu tego (2022) roku zmarł mój dziadek (ojciec taty). Tata miał jedną siostrę. Miesiąc po śmierci taty dziadek, na drodze darowizny i służebności, przekazał dom z działką mojej cioci i przestał utrzymywać ze mną kontakt. Wtedy i teraz nie wiem dlaczego tak się stało. Może za bardzo przypominałam mu tatę – jego syna ☹. Mam pytanie, czy mogę ubiegać się o zachowek. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Monika Maj

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2022 13:35

Roszczenie o zachowek jest możliwy o ile darowizna obejmowała służebność osobistą (mieszkania) a nie była umową dożywocia (ta wyłącza roszczenie o zachowek).

Zmodyfikowano dnia: 16 Paź 2022 13:35