2023.05.08 godz. 09:23 Brzesko, Małopolskie

Nieruchomość brak testamentu

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, opiszę sytuację, tata zmarł 10 lat temu niepozostawiając testamentu, brat rości sobie prawa do domu rodzinnego jednak wszystko było ustalone że on dostaje pomoc przy budowie domu wraz z działką a ja zostaję z mamą w domu rodzinnym. Niestety teraz ciężko przekonać go do zmiany zdania, czy w takiej sytuacji istnieje jakaś możliwość prawna do pozbawienia go możliwość otrzymania spadku, bardzo dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Maj 2023 13:18

Dzień dobry. W opisanym przypadku zastosowanie ma dziedzieczenie ustawowe, a zatem do spadku jesteście Państwo powołani wszyscy łącznie z bratem. Oczywiście na schedę spadkową zaliczane są również darowizny poczynione za życia spadkodawcy - w tej sytuacji całkiem możliwe, że darowizna dla brata przewyższa jego udział spadkowy po zmarłym ojcu. Konieczne będzie postępowanie sądowe (stwierdzenie nabycia spadku oraz dział spadku). Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl