2023.01.24 godz. 16:33 Łódź-Górna, Łódzkie

Odrzucenie spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, ostatnio zmarł mój brat, mam jeszcze 4 siostry, tylko jedna z nich chce przyjąć spadek. Czy w momencie kiedy ja odrzucę spadek, moje dzieci również będę musiały to zrobić? Czy w momencie, kiedy jedna z siostr przyjmie spadek, a reszta go odrzuci, sprawa zostaje zakończona?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 30 Sty 2023 13:45

dzień dobry. W momencie gdy Pani odrzuci spadek, w Pani miejsce wchodzą Pani dzieci. A zatem one również muszą spadek odrzucić (konieczna jest zgoda sądu rodzinnego). Jeśli spadek zawiera aktywa sąd może nie wyrazić zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci, ponieważ byłoby to z pokrzywdzeniem dla ich interesu. Być może warto poszukać innego rozwiązania w przypadku gdy tylko jedna osoba chce przyjąć spadek. Zapraszam do kontaktu email: slawomir.suski@adwokatura.pl