2022.05.06 godz. 14:44 Wrocław, Dolnośląskie

zasiedlenie

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Otrzymałam kawałek ziemi po tym jak zmarł mój tato. Mój tato był właścicielem. Został zrobiony podział na córki. Na tej działce moja ciocia ma ogródek z którego korzysta od 1989 roku. Ten ogródek może mieć bo jej na to tato pozwolił słownie. Nie ma żadnej umowy, nie płaci żadnych podatków za tą zimię itp. Teraz ciocia złożyła pozew do sądu że jej się ta ziemia należy przez zasiedzenie. Nie długo rozprawa. Czy ciocia ma prawo do tej ziemi?

Odpowiedzi prawników:

Aplikant

Marcin Długaszek

Lublin, Lubelskie

Odpowiedział(a) dnia: 07 Cze 2022 21:52

Dzień dobry. Jeżeli Pana ciocia w sposób nieprzerwany włada tą częścią nieruchomości tak jakby była jej właścicielem, to nabyła jej własność po upłynięciu 30 lat. Powyższe będzie musiała oczywiście odpowiednio wykazać. Prawdopodobnie złożony został wniosek o zasiedzenie a nie pozew, bo postępowanie odbywa się w trybie nieprocesowym. Natomiast to czy nastąpiło zasiedzenie zależeć będzie już od okoliczności, które zostaną ustalone w oparciu o dowody.