2024.06.12 godz. 15:57 Wrocław, Dolnośląskie

Zachowek od spadku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Otrzymałem w darowiźnie od taty gospodarstwo rolne w 2012 roku z wpisaną hipoteką 285 tys zł. W 2020 roku w lipcu tata zmarł. W październiku gmina zrobiła mpzp - działki budowlane. W kręgu spadkobierców jest mama i siostra. Od jakiej wartości należy im się zachowek? Tata 8 lat chorował i się nim opiekowałem z mamą. Siostra nie raczyła. Przez 10 lat mama była na moim utrzymaniu gdyż nie osiągnęła jeszcze wieku emerytalnego. Siostra się nie dokładała na jej utrzymanie. Mama nie ma dożywocia w domu. Mieszka za moim użyczeniem. Czy sprzedając gospodarstwo muszę zapewnić jej lokal zastępczy? Mama ma 3 tys zł emerytury miesięcznie + 100 tys zł z konta taty jako spadek. Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Cze 2024 17:51

Dzień dobry Zachowek należy obliczać od tzw. czystej wartości spadku, czyli od aktywów spadkowych należy odjąć długi. Do spadku dolicza się wartość darowizny z uwzględnieniem długów, czyli w tym przypadku hipoteki. Wartości te ustala się według cen z daty orzekania o zachowku. Nie musi Pan zapewniać Mamie lokalu zastępczego. Z wyrazami szacunku
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)