2024.02.27 godz. 22:42 Poznań, Wielkopolskie

Przelewy od mamy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, otrzymuje od mamy co miesiąc wsparcie finansowe w różnej wysokości 1000-1500zł, studiuje zaocznie i pracuje na umowie zlecenie, zarabiam najniższą krajową. Czy takie przelewy są traktowane jako alimenty czy jednak może budzić to jakieś wątpliwości dla urzędu skarbowego? Nie są to kwoty zasądzone a mama przelewa mi je dobrowolnie i traktuje jako utrzymanie mnie. Czy moje zarobki mogą mieć tutaj znaczenie? Dodam, że chodzi mi głównie czy te przelewy mogą budzić zainteresowanie urzędu skarbowego i czy w takim wypadku mam podstawy prawne na wytłumaczenie tego zgodnie z prawem

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 21 Kwi 2024 11:13

Dzień dobry Proponuję potraktować to jako darowizny. Jeżeli suma wpłat przekroczy 36.120 zł w ciągu 5 lat, to należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2, aby wykazać wysokość darowizn. Dzięki temu uniknie się podatku. Trzeba kontrolować okresy 5-letnie i wysokość darowizn. Z wyrazami szacunku