2021.06.22 godz. 09:22 Jawor, Dolnośląskie

Czy to dozwolone?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Państwu. Moja koleżanka złożyła pozew rozwodowy. Jakiś czas temu zapytała się czy mogłabym zostać światkiem- z uwagi na fakt, ze znam dwie strony odmówiłam tłumacząc, ze nie chce się w to mieszkać i działać na czyjaś nie korzyść. Dzisiaj dowiaduje się, ze do męża przyszedł pozew rozwodowy, której zawiera 15 stron wydrukowanych A4 prywatnych rozmów moich z jego żona. Jeśli nie wyraziłam zgody na bycie światkiem to czy Pani. O może wykorzystywać nasze rozmowy? Czy to w ogóle jest dowód znaczący ( wiadomości na meesanger)? Czy sąd może mnie teraz powoływać na świadka? Dziękuje za odp.

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Piotr Witkowski

Gdynia, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Cze 2021 09:52

Prywatne nagranie w Sądzie. A teoria „owoców zatrutego drzewa” Korzystnie z „prywatnych” nagrań w postępowaniu sądowym - jest bardzo często określane w doktrynie — jako „owoce zatrutego drzewa”. Rozumie się przez to wszystkie dowody pozyskane z naruszeniem prawa i zasad współżycia społecznego oraz dobrych obyczajów. Odmiennie na ten środek dowodowy będą patrzeć przepisy postępowania cywilnego ( k.p.c.), inaczej administracyjnego (k.p.a.), a jeszcze odmiennie karnego ( k.p.k.). Nie mogę dalej pisac bo odp. jest ograniczona do 600 znaków