2022.07.20 godz. 11:52 Płock, Mazowieckie

Zniesławienie na facebooku

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Pewna osoba opublikowała na facebooku posta o mnie, które moim zdaniem jest zniesławiający i oczerniający mnie. Jest to bezpodstawne oskarżenie bez żadnych dowodów. Post został opublikowany na profilu tej osoby i udostępniony przez inne osoby. Proszę powiedzieć czy w tym wypadku mogę żądać odszkodowania, zadośćuczynienia poprzez postępowanie sądowe? W jaki sposób i gdzie to należy zgłosić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 20 Lip 2022 17:28

Odszkodowania oraz zadośćuczynienia można żądać na drodze postępowania cywilnego w procesie o ochronę dóbr osobistych. Jednak musiałby pan/pani udowodnić, że do naruszenia pańskich dóbr doszło oraz że w związku z tym poniósł pan/pani straty majątkowe (odszkodowanie) oraz niemajątkowe (zadośćuczynienie). Alternatywą jest skierowanie zawiadomienia (pisemnego) do organów ścigania - policja lub prokuratura - o możliwości popełnienia przestępstwa zniesławienia lub znieważenia, w zależności od charakteru treści oczerniających.