2024.08.14 godz. 12:59 Wrocław, Dolnośląskie

Udostępnianie zdjęć

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Piszę do państwa ponieważ mam problem. Dowiedziałam się od znajomej że pewna dziewczyna nie spokrewniona ze mną w ogóle udostępnia na forum, grupach prywatnych moje zdjęcia bez mojej wiedzy, zgody. Zdjęcia są kompromitujące. Co ja mam robić w tej sytuacji.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Sie 2024 20:52

Dzień dobry, to zależy od tego co jest przedmiotem tych zdjęć, ale potencjalnie może tutaj być wątek karny - np. może być to zniesławienie z art. 212 k.k., a jeśli są to zdjęcia przedstawiające nagość lub czynności seksualne to można mówić o przestępstwie z art. 191 k.k. Odrębnie można rozważać konsekwencje związane z prawem cywilnym i ochroną dóbr osobistych, a także ochroną wizerunku (kwestie żądania usunięcia zdjęcia, a także odszkodowania lub zadośćuczynienia). Możliwości jest dużo i zależą od konkretnych okoliczności. Pozdrawiam, adw. Michał Filec
Tak Nie

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Sie 2024 13:14

W sytuacji, gdy ktoś bez Pani zgody udostępnia kompromitujące zdjęcia, przede wszystkim należy zebrać dowody (zrzuty ekranu). Skontaktować się z administratorem grupy lub forum, gdzie zdjęcia zostały opublikowane, i zgłosić naruszenie prywatności na platformie. Jeśli sytuacja jest poważna, rozważyć kontakt z prawnikiem, aby podjąć kroki prawne (wystąpić o zadośćuczynienie), lub zgłoś sprawę na policję. Można też porozmawiać z osobą udostępniającą zdjęcia, prosząc o ich usunięcie i zaprzestanie działań. Niech Pani działa szybko, by chronić swoją prywatność.