2024.04.12 godz. 09:09 Katowice, Śląskie

Urlop wypoczynkowy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry Piszę do państwa ponieważ w mojej pracy jest kolega który co miesiąc korzysta z urlopu wypoczynkowego . Nie licząc się z innymi pracownikami . Niektórzy muszą zrezygnować z urlopu, lub wybierać inny termin . Moje pytanie Czy jest jakieś przepis określające normy wypoczynku , korzystania z urlopu . Dlaczego jeden człowiek co miesiąc odpoczywa , a inni muszą swoje urlopy ustawać pod tego człowieka Proszę o pomoc Czy to jakoś można zakończyć

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 14 Kwi 2024 17:47

Dzień dobry Kwestie urlopu regulują przepisy Kodeksu pracy - art. 152 i następne - jeżeli chodzi o umowę o pracę. Maksymalnie można mieć 26 dni urlopu na rok po przepracowaniu 10 lat. Jednak pracownicy z niektórych grup zawodowych mogą mieć wyższy wymiar urlopu - np. nauczyciele akademiccy. W pierwszej kolejności wskazane by było zapytać się pracodawcy - jaka jest podstawa wyższego wymiaru urlopu dla kolegi. Z wyrazami szacunku