2022.04.28 godz. 09:12 Aleksandrów Łódzki, Łódzkie

Co mogę zrobić?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Piszę do Państwa w sprawie zmiany danych osobowych, a właściwie nazwiska. Mam 16 lat i obywatelstwo polskie (urodziłam się w Polsce). Moi rodzice nie są po ślubie, obydwoje mają prawa do opieki nade mną, jednak sądowym ustanowieniem opiekuje się mną mama, a ojciec płaci alimenty. Noszę nazwisko ojca, ale widziałam go tak naprawdę świadomie 3 razy w życiu, mam z nim złe wspomnienia. Chciałabym mieć nazwisko mojej mamy. Moja mama też się na to zgadza, rozmawiałyśmy na ten temat i rozumie mój punkt widzenia, jest gotowa wnieść wniosek o taką zmianę. Co musimy przygotować i zrobić?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Łukasz Światłowski

Łódź, Łódzkie

Odpowiedział(a) dnia: 28 Kwi 2022 16:46

Regulacje dotyczące procedury oraz warunków zmiany imienia i nazwiska zawiera ustawa z dnia 17.10.2008 roku o zmianie imienia i nazwiska. Przepisy te zawierają katalog przykładowych powodów uzasadniających zmianę nazwiska. Ustawodawca używa sformułowania "z ważnych powodów", co w praktyce oznacza, że niezbędne będzie logiczne uzasadnienie takiego wniosku. Wniosek składa się do kierownika urzędu stanu cywilnego. Z uwagi na pani wiek, pod wnioskiem będzie musiała podpisać się pani mama jako pani przedstawicielka ustawowa.