2021.09.03 godz. 10:10 Tychy, Śląskie

Dzień dobry, Piszę do Państwa, żeby zapytać o prawo dziedziczenia majątku

Wyjaśnienie sytuacji

Rodzice mają dom z ogródkiem/parcelą na wsi. Mają trzy córki. Dom ten nie jest przepisany na żadną z córek. W domu tym od 7 lat mieszka najstarsza siostra. Czy istnieje jakie prawo zasiedzenia, które spowoduje, że po śmierci rodziców dom będzie należał do najstarszej córki ? Albo, że będzie ona miała do niego większe prawa? Z tytułu np. przeprowadzonych tam remontów, czy opieki nad starzejącymi się rodzicami? Czy po przepisaniu tego domu na którąś z córek pozostałe dwie tracą prawa do ubiegania się o jakiś spadek po rodzicach? Czy można i warto się sądzić o sprawiedliwy podział mienia? Czy ta siostra nie powinna spłacić pozostałych dwóch? Czy pozostałym dwóm córką przysługuje tzw. zachowek?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Światłowski

Tarnów, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 04 Wrz 2021 14:30

Jeżeli rodzice nie sporządzą testamentu to zgodnie z ustawą po śmierci jednego z rodziców będą dziedziczyć pozostały przy życiu rodzic i 3 córki po 1/4. Co do nakładów jeżeli zostaną one właściwie udokumentowane to tak można żądać ich zwrotu. Oczywiście jeżeli sąd będzie planował zniesienie współwłasności nieruchomości to najprawdopodobniej przyzna tą nieruchomość osobie która tam zamieszkuje za spłatą pozostałych najprawdopodobniej w ratach. Darowizna na rzecz jednej z córek nie wyklucza możliwości ubiegania się o zachowek.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (3 głosy)