2020.07.31 godz. 17:28 Dębica, Podkarpackie

Pobicie w obronie własnej

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Pisze w imieniu przyjaciela (anonimowo) mianowicie co mu grozi za pobicie w obronie własnej na jego własnej wynajętej posesji. Sytuacja wyglądała następująco że doszło do szarpaniny agresor kontra ja. Przez 20 minut się szarpałem z nim (po tym jak uderzył kobiety) by go uspokoić doszło do lekkich rękoczynów po czym uciekłem z miejsca bo się bałem o zdrowie. Pobiegł za mną wykrzykując że nas pozabija. Wkroczył na posesję z tak zwanym tulipanem, kolega go obezwładnił i bardzo dotkliwie pobił tłumacząc potem że się bal o życie swoje, moje, swojej dziewczyny i innych. Zawiadomiliśmy policję i karetkę by przyjechali na miejsce zdarzenia, spisali nas a oprawce zabrali do szpitala na dwa dni po czym wyszedł na własne żądanie. Mamy podejrzenia że oprawca był nacpany bo wpadł w furię. Teraz pytanie co grozi mojemu koledze, jedynie co znalazłem to Art. 25 kk. Punkt 1 i 3 wskazujące na jego korzyść. Agresor gubił się w zeznaniach na początku nawet nie pamiętał pierwszej połowy zajście. A teraz nawet nie chcę się układać i szuka adwokata. Dodatkowo doszukałem się że agresor miał albo ma problemu ze skarbówka oraz mamy wszystkie dowody od broni przez zdjęcia, obrażeń naszych i dziewczyn oraz dużą ilość światków i teraz pytanie co grozi koledze w takiej sytuacji? Dziękuję za odpowiedź i powiecie czas bo martwię się że przez taką "głupotę" kolega może mieć problemy prawne.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Filec

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sie 2020 17:10

Dzień dobry, rzeczywiście w tej sytuacji należy się bronić obroną konieczną, nawet jeśli ostatecznie uznać, że przekroczono jej granice, bo to zawsze jest okoliczność łagodząca. Niestety nie sposób przewidzieć ostateczną ocenę Sądu, bo wiele będzie zależało od opisu sytuacji zarówno przez Państwa w roli świadków, jak też tego pana oraz innych dowodów, zwłaszcza opinii lekarza odnośnie obrażeń. W zależności od obrażeń będzie to pewnie czyn z art. 157 § 1 lub 2 - w tych okolicznościach nawet przy przekroczeniu granic o.k. spora szansa na warunkowe umorzenie postępowania lub tzw. 'zawiasy'.