2023.01.23 godz. 15:00 Gdynia, Pomorskie

Oskarżyciel posiłkowy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Piszę w sprawie bycia oskarżycielem posiłkowym. Potrącono mi psa na pasach dla pieszych. Pies był na smyczny. Sprawca uciekł.psu nic nie jest. Od swiadka uzyskalem nagranie z zdarzeniem. sprawę zgłosiłem na policję i dostałem zawiadomienie że mogę zostać oskarżycielem posiłkowym. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób się zgłosić do sądu. Czy muszę mieć na sprawie prawnika? Czy muszę się do takiej sprawy w jakiś sposób przygotować? Czy będą mi zadawane pytania?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Sty 2023 15:40

Wystarczy zwykłe pismo do sądu - zgłaszam swój udział w sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Nie jest wymagane reprezentowanie przez pełnomocnika. Wraz ze zgłoszeniem nabędzie Pan status strony postępowania co oznacza m.in. prawo do zgłaszania wniosków dowodowych, prawo do zadawania pytań świadkom.