2022.05.27 godz. 10:42 Wrocław, Dolnośląskie

Czy można zrzec się spadku?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, piszę z ogromną prośbą o poradę w sprawie spadku dla męża. Jego dziadek (od strony ojca) był właścicielem mieszkania. Zmarł 9 lat temu, w mieszkaniu tym pozostała sama babcia. Prawdopodobnie nie było żadnej sprawy spadkowej. Cztery lata temu zmarł ojciec męża. Teraz mąż dostał pismo, iż ma się zgłosić do sądu w charakterze strony w sprawie z wniosku spółdzielni mieszkaniowej-stwierdzenie nabycia spadku. Okazuje się, że na mieszkaniu dziadka są długi. Czy mąż może nie przyjąć spadku? Jeśli tak, to zrzeka się spadku po dziadku czy po ojcu?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Marta Rozwadowska-Kucka

Starogard Gdański, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Maj 2022 19:38

Termin na odrzucenia spadku już upłynął. Mąż może próbować złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku. Mąż dziedziczy po swoim ojcu. W skład spadku po ojcu wchodzi zaś udział spadkowy po dziadku. Spółdzielnia na pewno wystąpiła o stwierdzenie nabycia spadku po ojcu i dziadku. Warto zweryfikować, czy spółdzielnia ma tytuły wykonawcze (nakazy lub wyroki sądów). Może część długów jest przedawniona.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)