2024.01.03 godz. 14:08 Malbork, Pomorskie

Urlop macierzyński

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień Dobry. Planowany termin porodu mam na 16.01.2024, umowa o prace kończy mi sie 31.01.2024. Czy w związku z tym przysluguje mi prawo do urlopu macierzynskiego I rodzicielskiego łącznie te 61 tygodni ? I czy pracodawca przedłuży mi umowę na czas urlopu ?

Odpowiedzi prawników:

Prawnik

Arkadiusz Kozok

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 03 Sty 2024 14:58

W trakcie korzystania z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego Pani umowa o pracę pozostaje zawieszona, co oznacza, że pracodawca nie ma obowiązku wypłacania wynagrodzenia za ten okres. Jednak pracodawca nie może wypowiedzieć Pani umowy o pracę z powodu korzystania z tych urlopów. Jeśli Pani umowa o pracę kończy się 31.01.2024, a planuje Pani korzystać z urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, istnieje możliwość przedłużenia umowy na czas korzystania z tych urlopów. Warto porozmawiać z pracodawcą i omówić tę kwestię przed zakończeniem obecnej umowy.

Zmodyfikowano dnia: 03 Sty 2024 14:58