2024.06.13 godz. 18:29 Zielona Góra, Lubuskie

Wartość spadku po latach

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Po śmierci mojej mamy ja, moja siostra i nasz tata w stwierdzeniu nabycia spadku otrzymaliśmy równo po 1/3 części domu i ziemi. W stwierdzeniu nabycia spadku była podana wartość całego majątku. Teraz zmarł nasz tata i jego 1/3 dzielimy między siebie po połowie. Przez 30 lat ja z tatą mieszkaliśmy w domu i czyniliśmy nakłady na dom i ziemię. Siostra 20 lat nie była w rodzinnym domu. Teraz po śmierci taty chcę ją spłacić. Czy wartość spadku siostry równa 1/3 po mamie uległa zmianie czy liczy się wartość jaką miała przy nabyciu spadku skoro nakłady były moje? Co z wartością po tacie?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 13 Cze 2024 19:07

W postępowaniu o dział spadku przyjmuje się wartość z dnia orzekania (podziału), a zatem należy oszacować wartość w chwili obecnej. Nakłady poczynione na nieruchomość można oczywiście rozliczyć w ramach zniesienia współwłasności.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)