2023.09.05 godz. 17:18 Gdańsk, Pomorskie

Wypłata za umowę zlecenie.

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, podjąłem pracę na umowę zlecenie. Kwota wynagrodzenia jest podana w skali miesiąca. Jednak po 4 dniach podjąłem decyzję o zerwaniu umowy zlecenia. Przez 4 dni przeszedłem przez szkolenie, którego wymagał ode mnie pracodawca. Natomiast nie ma nigdzie zapisane "sztywnych godzin" w których byłem w pracy, zważywszy na to , iż była to praca hybrydowa. Szkolenie wykonywałem zdalnie. Proszę mi powiedzieć, czy pracodawca jest zobowiązany zapłacić mi za te kilka dni pracy? Na umowie zlecenie jest napisane, że za wykonanie zlecenia, zleceniobiorca otrzyma wynagrodzenie

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Wojciech Górny

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 06 Wrz 2023 08:57

W mojej ocenie, jeśli to Pan wypowiada umowę zlecenia, nie należy się Panu wynagrodzenie za dotychczasowe czynności. Wynika to z odmiennych regulacji skutków wypowiedzenia - przez zleceniodawcę (art. 746 par. 1 kodeksu cywilnego) i zleceniobiorcę (art. 746 par. 2 k.c.). Potwierdza to literatura „w sytuacji gdy zlecenie wypowiada przyjmujący, to jeśli nie umówiono się inaczej, nie przysługuje mu roszczenie o zwrot wydatków i odpowiednią część wynagrodzenia.” (za: P. Nazaruk [w:] Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, red. J. Ciszewski, LEX/el. 2023, art. 746.). Pozdrawiam