2020.10.15 godz. 10:42 Kudowa-Zdrój, Dolnośląskie

Długi zaciągnięte w Niemczech

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, półtora roku temu zmarł mój brat, który od kilkunastu lat mieszkał i pracował w Niemczech zachowując polskie obywatelstwo. W kwietniu 2019 r. zmarł - zgon nastąpił w Niemczech. Brat nie posiadał żadnego majątku ani w Polsce ani w Niemczech natomiast zaciągnął ogromne długi na terenie Niemiec. Jak wygląda sytuacja spadkowa w tej sytuacji? Czy Niemcy mogą ode mnie, mojej mamy i rodzeństwa żądać spłaty tego zadłużenia jeśli nikt z nas nie odrzucił spadku?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sonia Konieczniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 16 Paź 2020 18:39

Szanowna Pani, w skład spadku wchodzą nie tylko aktywa, ale także długi. W Polsce oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania do spadku. Brak oświadczenia spadkobiercy w tym terminie jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi jedynie do wartości spadku. W niniejszej sprawie właściwym jednak będzie prawo niemieckie.

Zmodyfikowano dnia: 16 Paź 2020 22:31
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)