2023.10.17 godz. 11:07 Poznań, Wielkopolskie

Zwrot darowizny

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, ponad rok temu mama przepisała mi nieruchomość rolną. Okazało się ze ma zadłużenia. Teraz otrzymałem od jakiejś kancelarii wezwanie do zapłaty jej pożyczki i możliwość wniesienia skargi paulianskiej. Czy mogę notarialne cofnąć te darowiznę? Czy mogę notarialnie oddać ja z powrotem matce?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Dominik Urbaniak

Wrocław, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 18 Paź 2023 16:34

Oczywiście jest możliwość odwołania darowizny - np. z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Takie działanie sprawy, że właścicielem nieruchomości ponownie będzie Pana mama i prawdopodobnie mieszkanie to będzie przedmiotem prowadzonej egzekucji. Jest wiele możliwości, żeby uchronić Pana od problemów jakie przyniosła Panu ta darowizna. Wymaga to kompleksowej analizy sprawy i wypracowania najlepszego rozwiązania. Tego nie da zrobić się "na kolanie". Zapraszam do kontaktu.