2022.01.26 godz. 12:37 Wronki, Wielkopolskie

Wynajem mieszkania

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry posiadam mieszkanie które od następnego miesiąca chciałabym wynająć, posiadam wstępną umowę ale nie wiem co dalej zrobić, gdzie się udać żeby było wszystko zgodne z prawem. Rozmawiałam wstępnie z potencjalnymi lokatorami i oni by chcieli mi płacić za czynsz w gotówce ale wtedy jakieś kwitki bym musiala mieć. Gdzie bym musiała je znaleźć i czy bym musiala komuś je ukazywać, że mi zapłacili czy one wtedy są dla mnie?

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Łukasz Raczyński

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 09 Lut 2022 15:24

Umowa może być w formie pisemnej. Chyba, że wybierze Pani tzw. najem okazjonalny, który wymaga wizyty u notariusza. Kwitki są zarówno dla Pani jak i dla najemców - macie Państwo potwierdzenie, że czynsz został zapłacony. W związku z tym, że najemcy będą posiadać pokwitowania, lepiej zgłosić wynajem do urzędu skarbowego.