2024.09.12 godz. 16:24 Gliwice, Śląskie

Testament

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Posiadam testament własnoręczny, gdzie jest trzech spadkobierców. Poszczególne części spadku dla każdej z osób zostały zaznaczone na zwymiarowanej i podpisanej mapie będącej załącznikiem do testamentu. Każda z osób otrzymała jeden dom. Nie ma oddzielnych ksiąg wieczystych ani podziałów geodezyjnych. 1. Czy testament jest "ważny" nadaje się do uprawomocnienia 2. Jak wygląda proces jego uprawomocnienia 3. Czy spadkobiercy testamentowi będą właścicielami całego terenu w określonych proporcjach np. 1/3 czy też dojdzie do ustalenia oddzielnych ksiąg wieczystych.

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 12 Wrz 2024 23:00

1. nie można przesądzić o ważności testamentu, nie widząc go, ani nie znając okoliczności jego powstania. 2. stwierdzenie nabycia spadku można przeprowadzić albo przed notariuszem albo przed sądem. 3. każdy ze spadkobierców będzie współwłaścicielem nieruchomości zabudowanej. Jeśli struktura zabudowy pozwala na wyodrębnienie oddzielnych nieruchomości, wówczas możliwe będzie założenie nowych ksiąg wieczystych.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (2 głosy)