2021.04.08 godz. 02:06 Warszawa, Mazowieckie

Jak napisać ugode

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Potrzebuje pomocy w napisaniu ugody. Mam pożyczke w firmie Mikrokasa. Od 2016r sprawa jest u komornika. Spłacam bezpośrednio do komornika od około 3 lat. Mimo pandemii sytuacja finansowa trochę się poprawiła. Rozmawiałem z Panią z mikrokasy na temat ugody i kazała mi najpierw napisać do komornika. A komornik wysyła potem do wierzyciela. Jak ma wyglądać moje pismo o ugodę do komornika ? Czy mogę prosić w ugodzie o umorzenie egzelucji oraz o umorzenie jakiejś części kosztów / odsetek? Czy mogę prosić o jakiś wzór ? Dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Wojciechowski

Leszno, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 08 Kwi 2021 22:22

Dzień dobry! Zadaniem komornika jest w dużym uproszczeniu wyegzekwowanie od Pana powstałego zasłużenia z wykorzystaniem dopuszczalnych prawem środków ale "gospodarzem" egzekucji jest wierzyciel (czyli Mikrokasa) i to właśnie z wierzycielem należy negocjować i podpisać ugodę - sam komornik jest związany decyzjami wierzyciela. W razie pytań odnośnie ugody proszę o kontakt - możliwe jest przygotowanie ugody także w zakresie zgody wierzyciela na zawieszenie egzekucji (a później umorzenie) ale proszę pamiętać, że ostateczne słowo należy tutaj do wierzyciela.