2023.05.30 godz. 09:28 Kraków, Małopolskie

Czy muszę oddać dziecko?

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Potrzebuję porady a mianowicie sprawa dotyczy nieletniego. Syn urodził się w UK ale ma wyrobiony tylko i wyłącznie paszport polski ( dziecko nie ma żadnego statusu osiedlenca wyrobionego) . Obecnie po Konflikcie ja z synem od miesiąca przebywam u rodziców w Polsce, partner(nie mamy slubu) w UK. Nie możemy dojść do porozumienia ponieważ ja nie chce tam wracać. Partner oznajmij ze przyjedzie i zabierze syna do UK bo "teraz jego kolej" dodam że dziecko ma dopiero 5 miesięcy i od urodzenia większości czasu spędzał ze mną. Partner po konflikcie uczestniczy w spotkaniach z psychoterapeuta bo jest osoba despotyczną, uczęszcza na spotkania AA jak również ma wszytą wszywkę antyalkoholową od tygodnia. Czy jeżeli partner przyjedzie to ja mam obowiązek dać mu dziecko? Co mogę zrobić w tej sytuacji, jak się bronić. Nie chcę aby dziecko bylo bez mojej opieki. I na chwilę obecną o których/jakich z dzieckiem wyjazdach muszę go informowac?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Sławomir Suski

Gdańsk, Pomorskie

Odpowiedział(a) dnia: 31 Maj 2023 19:17

Jak najszybciej należy wnieść o ustanowienie opieki i miejsca zamieszkania przy matce, ograniczenie włądzy rodzicielskiej ojcu i o alimenty na dziecko. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie: slawomir.suski@adwokatura.pl