2022.09.22 godz. 14:10 Chojna, Zachodniopomorskie

sprawy spadkowe notarialne

Wyjaśnienie sytuacji

dzień dobry, potrzebuje porady dotyczącej sprawy notarialnej. w czerwcu odziedziczyłam 1/12 majątku po zmarłym ojcu (jednorodzinny domek). Matka straszy mnie podatkami, ze bede musiała co kwartał je płacić. Ja tam nie mieszkam oraz nie jestem zameldowana. Mieszkam od wielu lat za granica. W tym domu mieszka matka,( która jest właścicielka reszty czesci domu} brat który odziedziczył razem ze mną oraz ojczym. Chciałabym sie tego zrzec wtedy jak to wyglada. Nie chciałabym tego przekazywać matce bo jest dla mnie zla matka. Ewentualnie przekazać darowiznę dla ojczyma, który tam mieszka. czy jak sie zrzekam to przysługują mi jakieś pieniądze?. Matka zbyt długo przetrzymywała moje akta notarialne teraz wyśle mi je poczta. wtedy zgłoszę to do Urzędu Skarbowego mam jeszcze 2 miesiące na to. Czy nie musze zgłaszać jeżeli podaruje spadek ojczymowi? chciałabym sie dowiedzieć jaka najkorzystniejsza opcja dla mnie byłaby. przepraszam, ze bez polskich znaków.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Marek Grochal

Kraków, Małopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 23 Wrz 2022 19:21

Dzień dobry, jeśli przez "odziedziczyłam" rozumie Pani to, że po Pani tacie został sporządzony Akt Poświadczenia Dziedziczenia albo prawomocnie zakończyło się postępowanie spadkowe przed Sądem to odrzucić spadku Pani co do zasady już nie może. Na odrzucenie spadku jest termin 6 m-cy od dowiedzenia się o powołaniu do spadku. Jeśli moje założenie jest słuszne, to jako współwłaściciel, odpowiada Pani m.in. za podatki od nieruchomości. Przy darowiźnie to obdarowany płaci ewentualny podatek i on powinien to zgłosić do US. W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego.