2024.04.11 godz. 08:50 Piła, Wielkopolskie

urlop wypoczynkowy

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, pracodawca nakazuje pracownikom produkcyjnym co piątek brać urlop z powodów mniejszej ilości zamówień w pracy. Pracownicy administracyjni pracują normalnie, a produkcja 4 dni w tygodniu. Sytuacja trwa już 2 miesiące. Nie wiadomo kiedy minie. Do wiadomości pracowników są wywieszane tylko kartki na tablicy informacyjnej o tym, że dany dzień jest wolny. Czy taka sytuacja jest dopuszczalna? Czy pracodawca powinien płacić postojowe? Pracownicy są gotowi pracować ale każdy boi się, że jeżeli pójdzie z zapytaniem do prezesa to dostanie wypowiedzenie. Proszę o odpowiedź.

Odpowiedzi prawników:

Radca prawny

Bogumił Szmańda

Poznań, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 22 Kwi 2024 18:19

Dzień dobry. Nie, taka sytuacja jest niedopuszczalna. Pracodawca udziela urlopów zgodnie z planem urlopów (art. 163 § 1 Kodeksu pracy), albo w porozumieniu z pracownikiem (art. 163 § 1(1) Kodeksu pracy). Narzucenie pracownikowi grafiku urlopów nie jest porozumieniem, a więc narusza przepisy i naraża pracodawcę na karę, którą może wymierzyć Państwowa Inspekcja Pracy, do której takie przypadki należy zgłaszać. Najlepiej z dowodami (np. zdjęcie wspomnianej kartki). Odniósł się do tego Sąd Najwyższy w wyroku z 25 stycznia 2005 r. w sprawie o sygn. akt. I PK 124/05. Z wyrazami szacunku