2019.09.23 godz. 12:30 Poznań, Wielkopolskie

Wybór na ławnika a wykroczenie drogowe

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry, Pracuję jako przedstawiciel handlowy dużo podróżując, w 2015 roku otrzymałem mandat i 2016 i 2017 mandaty za przekroczenia predkościok 25km/h. Czy ten fakt dyskfalifikuje mnie do bycia ławnikiem? Pozdrawiam

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Michał Burtowy

Poznań-Jeżyce, Wielkopolskie

Odpowiedział(a) dnia: 27 Wrz 2019 09:35

Wykroczenie drogowe nie dyskwalifikuje Pana. W przepisach, które regulują wymogi i wyłączenia bycia ławnikiem, nie ma karalności za wykroczenie (w tym drogowe). Co prawda do zgłoszenia kandydata należy dołączyć informację z KRK dotyczącą zgłaszanej osoby oraz oświadczenie kandydata, że nie jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego - ale do KRK wykroczeń nie wpisuje się, a oświadczenie nie dotyczy wykroczeń (jedynie postępowań o przestępstwo). Jednakże jeżeli ujawnią się wykroczenia, może to być ocenione jako zachowanie godzące w powagę sądu.
Czy uznajesz odpowiedź za pomocną? 100% uznało tę odpowiedź za pomocną (1 głos)