2020.06.04 godz. 22:11 Piaseczno, Mazowieckie

Obrażanie i zniewagi

Wyjaśnienie sytuacji

Dzień dobry. Pracuję na stacji paliw. Bardzo często spotykam się z obrażaniem i wyzwiskami typu debilka i inne gorsze epitety. Chciałabym się obronić. Czy jest na to jakiś paragraf? Jaka jest kara za obrażanie drugiego człowieka? W jaki sposób mogę dobrze się obronić i co powiedzieć w danej sytuacji?

Odpowiedzi prawników:

Adwokat

Ewelina Wolny

Środa Śląska, Dolnośląskie

Odpowiedział(a) dnia: 05 Cze 2020 11:58

Dzień dobry, jeśli ktoś publicznie Pani ubliża może popełnia przestępstwo znieważenia określone w art. 216 kk. za co grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności. Przestępstwo to jest jednak ścigane z oskarżenia prywatnego, zatem aby sprawcę pociągnąć do odpowiedzialności musiałaby Pani złożyć w sądzie prywatny akt oskarżenia przeciwko takiej osobie. Pozdrawiam serdecznie.